EN PL
Strona główna BLOG Odprawa celna towarów wywożonych czasowo z...

Odprawa celna towarów wywożonych czasowo z karnetem ATA

24 Październik, 2018   |   313 odsłon

Opłaty celne i podatkowe w imporcie służą między innymi zwiększeniu wpływów do budżetu danego Państwa oraz regulacji lub ochronie wewnętrznego rynku rodzimych produktów poprzez zwiększenie cen towarów importowanych.

 

Wielu przedsiębiorców chcących zająć się ekspansją na nowe rynki mierzyło się z trudnością tymczasowego wywiezienia swoich produktów do innego kraju. Rozwiązaniem tego problemu jest karnet ATA, czyli międzynarodowy dokument celny umożliwiający i ułatwiający odprawę celną. Karnet ten można stosować w przypadkach wysyłania towarów, które są m.in. próbkami handlowymi lub przeznaczone na targi i wystawy. To mogą być nie tylko przedmioty przeznaczone do prezentacji, ale także elementy stoiska, na którym przedstawienie produktu ma nastąpić.  

 

Konwencja o tymczasowej odprawie celnej w chwili obecnej została podpisana przez 77 krajów (stan na czerwiec 2018), a lista ta zawiera niemal wszystkie kraje europejskie oraz ważniejsze gospodarki światowe. Dla naszego kraju ważne jest również przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, co wiążę się z brakiem wymagania karnetu ATA do przewozu towarów na terenie państw członkowskich. 

 

Mapa przedstawiająca Państwa, które przystąpiły do konwencji ATA.

 

W Polsce karnet ATA jest wydawany przez Krajową Izbę Gospodarczą. Aby go uzyskać konieczne jest podanie informacji o drodze podróży oraz ilości wywożonych pozycji. Sam karnet otrzymuje się odpłatnie po kilku dniach od złożenia wniosku. Więcej informacji na temat procedury otrzymania karnetu można uzyskać pod adresem link.

 

W USBOX zajmujemy się transportami z karnetami ATA. Jeśli chcesz pokazać swój produkt na targach, skorzystaj z naszego transportu. Odbierzemy, odprawimy, przetransportujemy oraz dostarczymy pod wskazany adres w jednym z krajów, które akceptują karnety ATA.

 

Wyceń transport z USBOX (w formularzu w komentarzu prosimy wpisać, że wysyłany towar jest na targi z karnetem ATA)

 

Formularz wyceny

 

ata.png

Kategorie

BLOG
Garść informacji o suplementach i zasadach ich sprzedaży w USA Branża odzieżowa w transporcie międzynarodowym

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Ocena