EN PL
Strona główna BLOG Podatek od sprzedaży wysyłkowej w USA i...

Podatek od sprzedaży wysyłkowej w USA i amerykańskie prawo podatkowe

31 Październik, 2018   |   286 odsłon

Amerykańskie prawo podatkowe jest na tyle skomplikowane, że podatki od sprzedaży mogą być regulowane na wielu poziomach, na przykład: lokalnym, miejskim, federalnym, a także stanowym. Warto pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych jest 50 indywidualnych stanów i każdy z nich posiada prawo opodatkowania specyficznej transakcji, która ma miejsce w obrębie jego terytorium.

 

 

Czy sprzedawca wysyłkowy spoza USA, który nie posiada firmy lub pracowników w USA, ale jedynie używający usług logistyczne w Stanach Zjednoczonych może być odpowiedzialny za naliczanie i odprowadzanie stanowych podatków od sprzedaży, czyli amerykańskiego VAT-u?

 

Generalna zasada w amerykańskim prawie podatkowym jest następująca- w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą- sprzedaż wysyłkową, który posiada minimalną więź podatkową z wybranym amerykańskim stanem, taki stan ma prawo wymagać od takiego podmiotu odprowadzania stanowego podatku od sprzedaży tzw. „sales tax”.

 

Sprzedaż wysyłkowa do USA a wieź podatkowa

 

Więź podatkowa jest określana indywidualnymi przepisami prawnymi w każdym amerykańskim stanie, ale za generalną zasadę trzeba przyjąć, iż istnieje ona gdy firma spoza Stanów Zjednoczonych posiada biuro, przedstawiciela handlowego, pracownika lub ”magazyn” w wybranym stanie.

 

Jeżeli istnieje bardzo oczywista wieź podatkowa ze specyficznym amerykańskim stanem, firma spoza USA musi dopełnić zobowiązania podatkowe w tym stanie. O ile na początku prowadzenia działalności handlowej w USA wiele firm spoza Stanów Zjednoczonych nie posiada własnego biura lub pracownika w żadnym z 50-ciu amerykańskich stanów, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, gdy taka firma prowadząca sprzedaż wysyłkową używa do obsługi logistycznej amerykańskie firmy logistyczne, które bardzo często posiadają własne magazyny w więcej niż w jednym z amerykańskich stanów.

 

Dla przykładu, prawo podatkowe w Nowym Jorku, Kalifornii, New Jersey i na Florydzie mówi, że jeżeli sprzedający korzysta z usług firmy logistycznej która posiada magazyny w jednym z tych stanów, jest to wystarczająca wieź podatkowa aby zobowiązać sprzedającego spoza USA do odprowadzania podatku od sprzedaży w przypadku sprzedaży produktów do konsumenta, który jest rezydentem tego stanu. 

 

Autor: Jacek Cieszyński

kalkulator.jpg

Kategorie

BLOG
Sprzedaż wysyłkowa z UE do USA z firmą Amazon Podatek od sprzedaży w USA w modelu dropshipping

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Ocena